Ajankohtaista lahtivajasta, ammuntapäivästä ja metsokiintiöstä.

Lahtivaja edistyy kohti valmistumista mutta hommaa riittää vielä jokaiselle lauantaille ennen hirvenmetsästyksen alkua. Hirvimetsälle aikovat, vielä ehtii käydä tekemässä omat talkootunnit kokoon. Lahtivajamaksun voi korvata kahdella talkoopäivällä. Päiviä on vielä jäljellä kolme, ennen kauden alkua.

Seuran jäsenille tarkoitettu ampumaratapäivä Unkassa pidetään 28.9. klo 16.00 alkaen. Aloitusaikaa jouduttiin hieman myöhentämään alkuperäisestä ajasta. Kaikkia hirvimetsälle aikovia suositellaan ainakin tulevan paikalle, verestämään lihasmuistia liikkuvaan hirveen ammuttaessa.

Metsäkanalinnunmetsästys alkoi kuluvan viikon tiistaina. Seurakohtainen kiintiö metsolle oli viisi lintua ja metsästäjä kohtainen kiintiö yksi lintu. Yhtään ilmoitusta metson ampumisesta ei ole tullut. Ilmoitus ammutusta metsosta tulee tehdä välittömästi viestillä numeroon 0405437380, että kiintiötilanne seuran ajankohtaista-sivuilla pysyy reaaliaikaisena kaikkien nähtävissä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *